Dovilė Lisauskienė, Vytis Valatka. VILNIUS TECH pristatyta prof. dr. Astos Zelenkauskaitės monografija


2022m. rugsėjo 15 dieną VILNIUS TECH Kūrybinių industrijų fakultete buvo pristatyta prof. dr. Astos Zelenkauskaitės monografija „Creating Chaos Online: Disinformation and Subverted Post-Publics” (Chaoso kūrimas virtualioje erdvėje: dezinformacija ir sugniuždyta post-visuomenė).

Pristatyme dalyvavo knygos autorė prof. dr. Asta Zelenkauskaitė, mokslininkai doc. dr. Viktor Denisenko, prof. dr. Andrius Šuminas, doc. dr. Mantas Martišius, prof. dr. Aelita Skaržauskienė, prof. dr. Tomas Kačerauskas. Renginį vedė prof. dr. Vytis Valatka.

Monografijos autorė pasidalijo mintimis, ką mąstė rašydama knygą. „2015 metais, kai aš pradėjau labiau gilintis į naujienų portalų komentarus, kas man buvo tarsi retro sugrįžimas, suvokiau, kad naujienų portalai turi savitą sociotechninį kontekstą. Lietuvos naujienų portalai komentarus naudoja kaip erdvę, kuri suteikia galimybes demokratiniam diskursui. Lietuvoje atsiradus informacijai apie Rusijos trolius ir Amerikoje daug kalbant apie buvusio prezidento D. Trampo rinkimus, aš nusprendžiau atlikti  skirtingų Amerikos ir Lietuvos platformų gretinamąjį tyrimą. Laikiausi grindžiamosios teorijos nuostatos, neturėjau konkrečių įžvalgų, kurias norėjau patvirtinti, o tyrinėjau tai, kas vyksta praktikoje“, – teigė prof. dr. A. Zelenkauskaitė.

Knygos autorė atkreipia dėmesį, kad paprastai žiniasklaidoje melagienos yra pristatomos kaip didžiausia problema internetinėje erdvėje, tačiau dezinformacija ir propaganda, kuomet pateiktoje informacijoje galima rasti dalį tiesos, yra daug didesnis iššūkis.

Toliau propagandos ir informacinio chaoso tematikos buvo plėtojamos diskusijos dalyje. Mintimis dalijosi doc. dr. Mantas Martišius teigdamas, kad dažnai tikras faktas, teisinga nuomonė yra diskutuotinas dalykas socialiniame politiniame kontekste. Prof. dr. Aelita Skaržauskienė pritarė ir pažymėjo, kad tiesa visuomet gali būti patikslinama, taip kuriant abejonės situaciją. Būtent doc. dr. Viktor Denisenko akcentavo informacinio karo/ chaoso keliamus iššūkius. Prof. dr. A. Zelenkauskaitė, reaguodama į diskusijoje vyraujančias mintis, atkreipė dėmesį, kad informacinis chaosas – tai procesas, kurio principai yra atskleidžiami knygoje.

Galiausiai, mintimis apie knygą dalijosi prof. dr. Andrius Šuminas, kuris išryškino knygos vertę, pabrėžė aktualią tematiką bei teikiamą naudą informacinio chaoso proceso suvokimui.

Knygos pristatymo įrašą galite rasti ČIA.

Prof. A. Zelenkauskaitė yra VILNIUS TECH Kūrybinių industrijų fakulteto mokslo darbuotoja, Drekselio universiteto (JAV) komunikacijos docentė, dirbanti Mokslo, technologijų ir visuomenės centre. Jos mokslinių interesų sritys apima masinę komunikaciją, socialinius tinklus, socialines medijas, socialines technologijas, medijų poveikį visuomenei, komunikacijos turinio personalizavimą, skaitmeninę komunikaciją, politinę komunikaciją ir kt. Be šios monografijos, prof. A. Zelenkauskaitė yra 4 kolektyvinių monografijų ir mokslo knygų bendraautorė, virš 40 mokslinių straipsnių, taip pat daugiau kaip 80 pranešimų, skaitytų nacionalinėse, regioninėse ir tarptautinėse konferencijose, autorė.

Dovilė Lisauskienė yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto lektorė; Vytis Valatka yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto profesorius


Kategorijos:

0 komentarai