Į Vilnių atkeliavo įspūdingi kariliono varpai

Antradienį į sostinės Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią atgabentas 61 kariliono varpas. Jau nuo trečiadienio įspūdingus varpus bus galima pamatyti ekspozicijoje.

Lietuvoje iki šiol buvo du karilionai – Kaune ir Klaipėdoje. Numatyta, kad Vilniaus karilionas bus didžiausias Lietuvoje, moderniausias ir vienas įspūdingiausių regione – turės net 61 varpą, kurių mažiausio svoris – 8 kg, o didžiausio – 3360 kg. Nuo birželio 23 iki 27 dienos Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje bus galima pamatyti eksponuojamus varpus, o birželio 28 dieną vyks iškilminga jų šventinimo ceremonija.

“Šventojo Jokūbo kariliono įrengimo bažnyčios bokšte idėją Vilniaus dominikonai puoselėjo jau seniai ir štai jau ruošiamės jaudinančiam istoriniam instrumento debiutui. Varpų skambėjimas mieste nuo seno atlieka svarbų visuomeninį vaidmenį, kviečia susiburti, laikytis drauge. Kariliono įrengimas – tai ne vien bažnyčios, bet miesto kultūros įvykis, nauja traukos vieta miesto gyventojams ir svečiams. Jo skambėjimas taip pat pagyvins iki šiol kultūrinių įvykių nuošalyje likusią Lukiškių aikštę”, – antradienį išplatintame pranešime teigia Vilniaus Šv. apašt. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios rektorius, dominikonas brolis Pijus.

Varpų skambėjimas lydės ne tik religines šventes, bet ir valstybinius minėjimus, svarbius istorinius įvykius. Planuojama, kad galingas kariliono skambesys, aidintis Lukiškių aikštėje, per trejus metus pritrauks apie 10 000 naujų turistų.

Kariliono varpus išliejo visame pasaulyje garsi Nyderlandų Karalystės Asteno miesto varpų liejykla „Royal Eijsbouts“, puoselėjanti senas varpų liejimo tradicijas. Kompanijos viceprezidento Joepo van Brussellio, apsilankiusio ir apžiūrėjusio bažnyčią, nuomone, strateginė jos vieta ir pats bokštas idealiai tinka šiam instrumentui.

Karilionas – ypatingas instrumentas, viena ryškiausių jo savybių – individualumas, nes dviejų vienodų instrumentų pasaulyje nėra. Išlieti varpai į Lietuvą atvežti prieš pat Jonines ir visi norintys nuo birželio 23 iki 27 dienos galės juos pamatyti eksponuojamus Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje (Vasario 16-osios g. 10), atidarytoje kasdien nuo 9 iki 19 val.

Birželio 28 d., 18 val., sekmadienį, iškilmingų vakarinių mišių metų, varpai bus pašventinti – kariljoną šventins Jo Ekselencija Vilniaus vyskupas Gintaras Grušas. Po ceremonijos Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje koncertuos valstybinis choras „Vilnius“, kuris atliks kompozitorių A.Pärto, V.Pūces, E.Ešenvaldso, H.Nybergo, M.Archerio kūrinius.

Jau kitą dieną po pašventinimo atvykstantys meistrai iš Olandijos pradės varpų kėlimo į bokštą, montavimo ir derinimo darbus, truksiančius kelias savaites. Kariliono koncertinis debiutas numatomas rugsėjo 6 dieną, atidarant penktą tarptautinį Šv. Jokūbo sakralinės chorinės muzikos festivalį.

Karilionu skambinama labai įvairi muzika – nuo paprastų liaudies dainų iki sudėtingų klasikinių, šiuolaikinių, virtuozinių kūrinių, džiazo muzikos. Karilionas dažnai derinamas su kitų instrumentų muzika – vienu metu groja ir simfoninis orkestras, dainuoja chorai, solistai. 

Šaltinis: www.15min.lt


Kategorijos:

0 komentarai