Valdovų rūmuose prancūzų muzikos meistrai prikelia Baroko epochos dvasią

Epochos autentiškumas, muzikinė estetika ir nepakeliama didybė. Šie trys epitetai geriausiai apibūdina Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ir Prancūzų instituto Lietuvoje pirmą kartą organizuojamą baroko muzikos festivalį „Baroko vakarai“. 2014 m. lapkričio 29–gruodžio 2 d. Vilniuje vyksiantis renginys kvies trumpam nusikelti į Baroko epochą, pajusti jos dvasią ir paskęsti autentika alsuojančioje muzikoje.

„Meno ir architektūros istorijoje Vilnius – barokinis miestas, kuriame tų laikų dvasia atgimsta kiekviename senamiesčio kvartale ir kiekvienoje gatvelėje. Būtent dėl šios priežasties pamanėme, kad reikia miestą papildyti autentiškais baroko muzikos garsais ir įvairiausiais aspektais atskleisti moderniųjų laikų interpretacijų nepakeistos muzikinės kompozicijos vingius“, – savo mintimis dalijasi Prancūzijos ambasados Lietuvoje kultūros atašė Lysianne Caron.

„Labai nudžiugome, kai į mus kreipėsi p. Lysianne Caron, Prancūzijos ambasados vardu siūlydama atkurtose Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos erdvėse drauge surengti senosios muzikos festivalį ir pristatyti Lietuvos klausytojams dar mažai pažįstamą iškilių prancūzų muzikantų atkuriamą baroko muzikos pasaulį, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė. – Istoriškai žvelgiant, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija visuomet buvo ne tik šalies politinis, diplomatinis ir administracinis centras. Vilniuje kunkuliavo intensyvus muzikos gyvenimas, apogėjų pasiekęs Baroko epochoje ir liudijęs glaudžius Lietuvos ryšius su Vakarų Europos kultūros erdve bei jos kūrėjais. Didžiuojamės tuo, kad nūdien šios tradicijos atgimsta nauju festivaliu, neabejotina, kad papuošiančiu bei praturtinsiančiu Vilniaus bei Lietuvos kultūros renginių žemėlapį.“

Muzikos festivalio „Baroko vakarai“ išskirtinis ypatumas – autentiškumu ir barokine dvasia dvelkiantis muzikinis kompozicijos atlikimas. Nors tokiu muzikiniu sprendimu Prancūzijoje susidomėta tik prieš kelis dešimtmečius, tai tapo svarbia šios šalies kultūros dalimi, plačiai pristatoma ir jau pripažinta visame pasaulyje. Pagrindiniai jo akcentai – atlikimas pagal tų laikų modelius padarytais muzikiniais instrumentais, muzikinės partitūros pritaikymas Baroko laikotarpiui būdingam atlikėjų skaičiui ir ansamblių dydžiui, pabrėžiamas virtuoziškumas, lengvumas ir autentiška kokybė.

Baroko muzikos festivalio programoje netrūksta nei instrumentinės muzikos, nei teatrinės vaidybos, ką kiekvienas žiūrovas galės ne tik pamatyti, išgirsti, bet ir pajusti savo širdimi. Pasirodys puikių muzikantų trio: jaunas baroko muzikos meistras, baritonas Marc Mauillon, smuikininkas Lucas Peres ir Prancūzijoje bei visame pasaulyje garsaus ansamblio Poème Harmonique, kurio kuriama muzika žavimasi nuo Japonijos iki Pietų Amerikos valstybių, vadovas Vincent Dumestre, sukūręs ir festivalio programą. Šio kolektyvo paruošta programa Storie d’amore vilios į aistringosios meilės paieškas ir užlies nepaprastu švelnumu. Daug dėmesio festivalio programoje bus skiriama iš naujo atrandamai prancūzų muzikanto ir kompozitoriaus Michel Richard Delalande, geriausius savo darbus parašiusio Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV laikais, kūrybai.

Žiūrovams, neabejingiems teatrui, barokinio vaidinimo peripetijas ir dvasią perteiks mimas Stefano Armori pasirodyme Enfants de la Malle („Lagamino vaikai“), suviliosiančiame ir sukelsiančiame šypseną visai šeimai – nuo paties mažiausio iki paties didžiausio. Festivalio programą vainikuos prancūzų dirigento ir klavesinininko Pierre Hantaï rečitalis, pakviesiantis pajusti rafinuotą ir tyrą baroko muzikos skambesį. Visai šiai į neblėstantį keturių dienų barokinės muzikos ritmą įtraukiančiai programai švelniausių potėpių ir įdomiausių akcentų suteiks Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus supanti istorinė kultūros aura. 

Baroko muzikos festivalio BAROKO VAKARAI koncertinė programa (daugiau informacijos paspaudus nurodytas koncertų datas):
„Enfants de la Malle“ („Lagamino vaikai“), 2014 m. lapkričio 30 d., 17.00 val.
„Tenebrae, Lalande“, 2014 m. gruodžio 1 d., 19.00 val.
Siuitos: J. S. Bach, G. F. Handel, J. P. Rameau, 2014 m. gruodžio 2 d., 19.00 val.

Šaltinis: www.valdovurumai.lt

Kategorijos:

0 komentarai