Valdovų rūmuose – Žalgirio mūšio pergalės minėjimas

2014 m. liepos 15 d., antradienį, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, minėdamas Žalgirio mūšio pergalės dieną, kviečia visus į šiai progai skirtus specialius renginius. Kartu lankytojai turės ir paskutinę galimybę pasigrožėti ankstyviausiu  Vytauto Didžiojo ir jo žmonos Onos atvaizdu Lietuvoje.

„Yra įvykių, kurie tautos atmintyje išlieka ilgus šimtmečius. Vienas jų – Žalgirio mūšio pergalė, ne tik parodžiusi lietuvių ir lenkų karinę galią, bet ir sukrėtusi visą Europą. Minėdami šią pergalę, tikimės, jog mūsų renginiuose atskleisti istoriniai kontekstai leis giliau pažinti tai, kas svarbu mūsų tautai, ir patirti tikrąjį pažinimo džiaugsmą bei pasididžiavimo Lietuva jausmą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.

Šią dieną į Valdovų rūmus atvykę lankytojai nusikels daugiau kaip 600 metų į praeitį: visi, įsigiję muziejaus lankymo bilietą, galės nemokamai dalyvauti žaidime „Valdovo kariaunos pėdsakais“ ir nuolatinėse ekspozicijose ieškodami atsakymų į pateiktus klausimus, pagausinti žinias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos paveldą ir riterystės kultūrą, o užsiregistravusieji ir įsigijusieji edukacinių užsiėmimų bilietus bus laukiami renginiuose „Mes Žalgirio lauke“ ir „Žalgirio mūšio riterio popierinio modelio dirbtuvėlės“.

Pasivaikščioję po ekspozicijas, 11.00, 13.00 ir 15.00 val. atvykusieji bus kviečiami į muziejaus Lankytojų vestibiulio auditoriją, kurioje vyks nemokama režisieriaus Aleksandro Matonio filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ peržiūra. Nuo 16.00 val. Valdovų rūmų Didžiajame kieme lankytojai galės nemokamai dalyvauti brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ rengiamuose senosios rikiuotės mokymuose, o 18.00 val. Lankytojų vestibiulio auditorijoje – dailininko Broniaus Leonavičiaus triptiko „Žalgiris. 1410 m. liepos 15-osios rytas” pristatyme.

Ši vieno eksponato paroda, kurią lankytojai galės iki 2014 m. liepos 31 d. nemokamai apžiūrėti Lankytojų vestibiulyje, pakeis Valdovų rūmų Gotikinėje sargybinėje iki šiol eksponuotą parodą „Vytautas Didysis su Ona ir kiti Europos valdovai XVI a. pradžios akvarelėse“, kuri baigiasi Žalgirio mūšio pergalės dieną – liepos 15-ąją.

„Šios kelis mėnesius Rūmų reprezentacinių interjerų ekspozicijos aplinkoje rodytos akvarelės pasakojo apie vieną iškiliausių Lietuvos valdovų Vytautą Didįjį, kuris kartu su Jogaila pasiekė reikšmingą pergalę Žalgirio mūšyje, taip pat liudijo apie glaudų Europos valdovų bendradarbiavimą ir giminystę. Nors paroda baigiasi, neabejoju, kad akvareles bus galima išvysti ir vėliau, kai tik duris atvers antra Valdovų rūmų dalis“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Žalgirio mūšio dienai atminti skirtus renginius vainikuos 19.30 val. Valdovų rūmų prieigose vyksiantis iškilmingas minėjimas, kuriame dalyvaus Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Artilerijos bataliono salvės grupė, brolija „Viduramžių pasiuntiniai“ bei Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės Raitasis būrys.

Žalgirio mūšio dienos atminimas Valdovų rūmuose jau tampa tęstine tradicija. 2010 m. kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir kitais partneriais surengęs Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui skirtą tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“, Valdovų rūmų muziejus kasmet organizuoja įvairius renginius, padedančius aktualinti Žalgirio pergalės atminties fenomenus.

Daugiau informacijos apie Žalgirio mūšio dienos renginius Valdovų rūmuose rasite paspaudę čia.

Šaltinis: www.valdovurumai.lt

Kategorijos:

0 komentarai