Personalinė R. Junutytės paroda „Somnambulas letargiškai“

Pačioje metų pradžioje vilniečius ir miesto svečius iš šventinio žiemos miego keltis ragino... ne, šįkart ne trys karaliai, dėl globalaus atšilimo perkaitę saulėje ir dėl ne mažiau globalios krizės pritrūkę aukso, smilkalų ir miros.  "Kelkite, kelkite, kelkite", šūkavo iš savo įprasto miego trumpam prabudęs letargiškasis somnambulas. Ir jis buvo teisus ir įžvalgus, kaip kadaise įžvalgūs ir teisūs buvo Trys Išminčiai. Mat sausio 6 d. Vilniaus Dailės Akademijos Galerijoje "Akademija" atsidarė personalinė Rūtos Junutytės paroda "Somnambulas letargiškai". Nenuostabu, kad somnambulas pirmasis apsilankė šioje parodoje. Ir ne tik apsilankė, bet prieš grįždamas į savo išpuoselėtą guolį ir panirdamas į savo ne mažiau išpuoselėtą sapną, štai ką konfidencialiai paporino apie tą parodą:

"Paroda/instaliacija „SOMNAMBULAS LETARGIŠKAI“ yra panaši į sapnuose mūsų matomus vaizdinius, kuriuos pabudę bandome iššifruoti. Tai yra tarsi mįslė, kurią sudėtinga paaiškinti ir per autoriaus, ir per iūrovo suvokimo prizmę. 

Instaliacijoje kalbama simboliais. Pavyzdžiui, kas yra šaknys ir ką jos simbolizuoja? Gal įsitvirtinimą ar iminę? O gal tiesiog jungtį su žeme? Arba kas yra kėdė? Patogumas? Sėdėjimas? Civilizacija? Kryžiumi sudėtos kėdės tarsi išreiškia patogumo transformaciją į kančią, kuomet mes tampame priklausomi nuo būties ir esame nelaisvėje. O gal apgaulingi patogumai išlaisvina mus nuo buities ir skatina tarsi skirti laiką dvasingumo paieškoms gyvenime? 

Sunku nusakyti vieną konkrečią darbo idėją. Kūryba tampa mįsle, kurią darbo procese ir gautame rezultate bandoma įminti. Mes ir sau esame paslaptis, todėl ne veltui pasąmonė su mumis bendrauja per sapnus simboliais, bandydama mums pasakyti tai, ko mes sau sąmoningai nenorime pripažinti, ko nepastebime, neteisingai interpretuojame ar nematome paslėptos grėsmės."

Ar tiesą sakė somnambulas? Tiesą sakant, nežinau. Tiesa, tiesą sakant, toks dalykas, kurį geriausia sužinoti jums patiems. Tad pakilkite ir jūs iš savo patalų ir apsilankykite Rūtos parodoje. Nes kitaip ir toliau miegosite, taip ir nesužinoję tiesos. Tam dar turite 10 dienų.

Rūtos Junutytės personalinė paroda „SOMNAMBULAS LETARGIŠKAI“ Vilniaus dailės akademijos galerijoje „AKADEMIJA“ (Pilies g. 44/2, Vilnius) veiks iki 2014.01.18.


Kategorijos:

0 komentarai